עזרה הדדית זה הכי טבעי

בטבע, כל המבנים הביולוגיים, מהבקטריה הכי קטנה ועד החיה הכי גדולה עוברים באבולוציה שלהם את אותם התהליכים החברתיים במהותם. ממבט על, כל חברה ביולוגית עוברת שלבים שבהם הפריטים בה נעשים יותר  אינדיבידואליסטים ומגיעים למאבקים וקרבות עד לשלבים שבהם הם מתפתחים ליתר אחדות וחיבור וחוזר חלילה. לתהליך האבולוציוני יש שתי תוצאות אפשריות – הגעה למצב שבו כל הפרטים הייחודיים והשונים מגיעים לעבודה עבור מטרת על משותפת  אחת או שהם נכחדים. נשמע מוכר? הטבע הוא מערכת אינטגרלית והרמות בו שלובות  ומשרתות אחת את השנייה ביחסי גומלין הדדיים מוחלטים. למעשה, חוק היסוד, החוק העליון שבטבע הוא חוק הערבות והבאת כל מרכיבי הטבע לאיזון והרמוניה היא פסגת התפתחות האבולוציה. 

חיות מצילות זו את זו. מקרים מדהימים של סיוע הדדי בין בעלי חיים

ומה איתנו? הטבע שכח אותנו או אולי אנחנו מחוץ לתמונה? שאר הרמות בטבע עברו את השלב האנוכי ופועלים יחד בהרמוניה. את התהליך הם עברו באופן טבעי כמו גדילה של תינוק. האנושות היא הרמה הגבוהה בטבע ולכן את השינוי האבולוציוני המנטלי-רוחני הזה אנחנו אמורים לעבור בצורה מודעת ומתוך רצון. בתחילת ימינו, חיינו בצורה התואמת לטבע, ביחסים קרובים והדדיים עם הסביבה ואחד עם השני אבל האגו האנושי שבנו – הרצון שלנו ליהנות ,להתפתח ולשלוט – דחף את האנושות מהמערות ועד לטיסות לחלל. במקביל האגו הגיע לכזה גודל שהוא כבר מזיק לכל הסביבה וגם לעצמו. הוא אמנם פיתח אותנו טכנולוגית וכלכלית אבל הרחיק אותנו אחד מהשני וממערכת הטבע.  

אנחנו יכולים כבר לראות ולגמרי להרגיש כמה חסר לנו בצורה הכי פשוטה יחס אנושי חם וטוב. עזרה הדדית, כנות וקירבה. הרצון שלנו ליהנות התפתח לכיוון של ניצול האחר – מאנשים ועד משאבים – לטובתנו בלבד, ולכן אנו חיים כעת כל אחד למען עצמו ולבדו. טורפים ונטרפים בתורנו. בהתנהלות שלנו מול הטבע והסביבה ובעיקר בהתנהגות שלנו אחד כלפי השני אנחנו מוציאים את כל מערכת הטבע מאיזון. בשל כך הטבע שמתייחס אלינו כעת כבוגרים בעלי אחריות, שולח לנו מתוך המערכת פידבקים כגון – משבר האקלים, וירוס הקורונה, התמוטטות מערכות החיים שלנו. הכול הם ניסיונות של הטבע לאזן את המין האנושי ולהביא אותו לדרגה גבוהה יותר, טובה ובריאה של יחסים. 

בפנינו ההחלטה – האם נמשיך להתפתח לכיוון מימוש חוק הטבע – חוק הערבות – או שפנינו להכחדה. מעבר למעשים שלנו מול סביבה-צריכה, זיהום והרס – הדבר החשוב ביותר שנטפל בו הוא רמת היחסים בינינו. הרצונות והמחשבות האנושיות הם הגורם המשפיע ביותר על כל שאר הרמות. הם הווירוס הגדול ביותר או התרופה והחיסון לכל הצרות והבעיות, כולל הקורונה. פשוט להתקרב לאנשים שסביבנו, להתחשב, לעזור ולרצות שיהיה להם טוב. אם נעשה כך הטבע בעצמו יבוא לעזרתנו ויאזן אותנו לחיים של אושר, בריאות וביטחון.